Witamy, 19 lutego 2019 r. Imieniny: Bettiny, Konrada
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Statystyka, ekonometria, prognozowanie - Ćwiczenia z Excelem2007 - Agnieszka Snarska
2.Aktywne metody prowadzenia strategii - Michel Muszynski

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Siatka kierownicza - managerial grid

siatka menedżerska; zbiór różnych stylów kierowania w zależności od stopnia koncentracji kierownika na zadaniach organizacji bądź interesach pracowników sporządzony w postaci siatki, na której można wyznaczyć charakterystyczne style kierowania.
Według Roberta Blake i Jane Mounton – twórcy tej metody – można przy 9 stopniowej skali dwu zmiennych ujętych w układzie współrzędnych (przez wykreślenie 9 linii pionowych i 9 linii poziomych) sporządzić siatkę kierowniczą złożoną z 81 pól (siatka o bokach 9 9) wyrażających różne teoretyczne style kierowania czy ich odmiany. Spośród tych stylów w praktyce rozpatruje się w zasadzie tylko pięć jako style najbardziej charakterystyczne, a mianowicie: 1,1; 5,5; 1,9; 9,1 i 9,9. W polu 1,1 gromadzą się kierownicy bardzo słabi, którzy wkładają minimalny wysiłek w realizację niezbędnych zadań wystarczający im tylko do utrzymania stanowiska. W polu 1,9 skupiają się kierownicy, którzy wiele uwagi poświęcają dobrym stosunkom międzyludzkim, osiągają dobrą atmosferę pracy i wydajną pracę podwładnych (na niewysokim poziomie) dzięki stwarzaniu ,,szczęśliwych i harmonijnych zespołów ludzkich”. W polu 9,1 znajdują się kierownicy, którzy interesują się wyłącznie zadaniami, dobre wyniki pracy zaś osiągają dzięki stwarzaniu warunków, których nie zakłócają złe stosunki międzyludzkie; nie troszczą się zupełnie o dobre stosunki międzyludzkie, o dobrą atmosferę w pracy. W polu 5,5 skupiają się kierownicy, którzy zachowują umiarkowane zainteresowanie ludźmi i zadaniami (kompromisowi, biurokraci). W polu 9,9 znajdują się nowocześni kierownicy, umiejący integrować orientację na ludzi i orientację na zadania; są oni integratorami, kierownikami jutra.
Zdaniem twórców siatki kierowniczej działanie kierownika jest najskuteczniejsze wówczas, gdy troszczy się on zarówno o ludzi jak i o produkcję, gdy ludzie mają poczucie przynależności do wspólnoty w przedsiębiorstwie, stanowiącej silnie zintegrowaną znaczącą grupę oraz świadomość, że sami bez swego przełożonego niewiele znaczą i niewiele mogą zrobić dla organizacji.
[J. Penc]« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
jakość życia - Poczucie dobrego życia dzięki właściwemu stylowi życia i zadowoleniu z pracy, oceniana na podstawie wskaźników ekonomicznych i socjalnych...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. abandon /zrzeczenie się/
4. DAGMAR
5. Akceleracja

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch