Witamy, 4 lipca 2024 r. Imieniny: Aureli, Malwiny
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Zarządzanie pracą - Zdzisław Jasiński (red.)
2.Motywowanie w przedsiębiorstwie - Zdzisław Jasiński

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ustawa - law

powszechnie obowiązujący akt prawny o charakterze ogólnym pochodzący od najwyższego organu władzy państwowej, uchwalany w szczególnym trybie i zajmujący naczelne miejsce w systemie źródeł prawa. Ustawy wydawane są przez najwyższy organ przedstawicielski – Sejm, z istotnym udziałem Senatu. Sejm jest jedynym organem mającym prawo stanowienia ustaw i prawa tego nie może przekazać – w żadnych warunkach – innemu organowi państwowemu.
Sejm wydaje ustawy, gdy zamierza się posłużyć regulacją prawną. Zgodnie z Konstytucją, która jest najwyższym aktem normatywnym, można określić przypadki, w których wymagane jest wydanie ustawy. Zdaniem W. Siudy wydanie ustawy jest konieczne:
 w przypadku ustanawiania obowiązków prawnych obywateli (przepisy karne, przepisy w sprawie nowych podatków i innych danin publicznych, przepisy dotyczące granic wolności obywateli, przepisy dotyczące obowiązków rodzinnych itp.);
 w przypadku regulowania najważniejszych zagadnień organizacyjno-ustrojowych organów władzy i administracji państwowej, sądownictwa, prokuratury, kontroli państwowej;
 w tych wszystkich sprawach, które już poprzednio były regulowane w drodze ustawowej, chociażby nie wymagał tego żaden szczegółowy przepis.
Ustawa jest uchwalana zwykłą większością głosów. Po jej uchwaleniu Sejm przekazuje ją Senatowi do rozpatrzenia. Senat w ciągu miesiąca po przeprowadzeniu debaty, może wyrazić sprzeciw wobec ustawy i zaproponować Sejmowi dokonanie w niej określonych zmian, albo jej odrzucenie. W takim przypadku ustawa wraca do Sejmu i jest poddawana powtórnie pod głosowanie. Utrzymanie ustawy w uchwalonym pierwotnie brzmieniu, wbrew sprzeciwowi Senatu, wymaga kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Ustawa do swojego wejścia w życie wymaga podpisu Prezydenta. Prezydent może odmówić podpisania ustawy i z umotywowanym wnioskiem w ciągu miesiąca zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Odrzucenie sprzeciwu Prezydenta wymaga ponownego uchwalenia ustawy przez Sejm kwalifikowaną większością dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Po ponownym uchwaleniu Prezydent niezwłocznie podpisuje ustawę. Wchodzi ona w życie po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
[J. Penc]



« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
Analiza rynku - stanowi podstawę działalności i zamierzeń każdego przedsiębiorstwa. Ma na celu zbadanie i ustalenie możliwości i uwarunkowań z jakimi musi się...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. DAGMAR
4. Akceleracja
5. abandon /zrzeczenie się/

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch