Witamy, 19 lutego 2019 r. Imieniny: Bettiny, Konrada
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Statystyka, ekonometria, prognozowanie - Ćwiczenia z Excelem2007 - Agnieszka Snarska
2.Aktywne metody prowadzenia strategii - Michel Muszynski

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kalkulacja - calculation, estimation

obliczanie szans, przemyśliwanie, planowanie, rozważanie. W działalności gospodarczej pojęcie to używane jest w trzech znaczeniach:
 kalkulacja to jedna z części składowych rachunkowości (pozostałe to księgowość i sprawozdawczość finansowa), której zadaniem jest obliczanie (rozliczanie, podział) kwoty kosztów (według ustalonych pozycji kalkulacyjnych) na tzw. jednostkę kalkulacyjną (wyrażoną za pomocą odpowiedniej wielkości jednostek wytwarzanych, sprzedawanych lub nabywanych wyrobów, towarów czy usług będącą w danej organizacji przedmiotem ustalenia kosztu jednostkowego);
 kalkulacja to czynność kalkulowania, czyli obliczania (rozliczania, podziału) kosztów i efektów różnych wariantów decyzyjnych przed dokonaniem wyboru, tj. podjęciem decyzji na podstawie kryterium efektywności;
 kalkulacja to zestawianie – w określonym, typowym dla konkretnego przedmiotu kalkulacji układzie elementów składowych kosztów jednostki kalkulacyjnej.
Biorąc pod uwagę czas sporządzania kalkulacji dzieli się ją na wstępną i wynikową. Kalkulację wstępną przeprowadza się na podstawie kosztów przewidywanych, a więc przed rozpoczęciem działania (kalkulacja ex ante). Kalkulację wynikową (sprawozdawczą, rzeczywistą) przeprowadza się natomiast na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów ujętych w ewidencji księgowej (kalkulacja ex post).
Biorąc zaś pod uwagę metody kalkulacji wyróżnia się kalkulację podziałową i kalkulację doliczeniową. Kalkulacja podziałowa polega na tym, że ogół kosztów dzieli się przez odpowiadające im jednostki kalkulacyjne (kalkulacja podziałowa prosta), bądź sprowadza się do wspólnego mianownika niejednorodne produkty (jednostki kalkulacyjne) za pomocą odpowiedniego współczynnika i dokonuje podziału poniesionych kosztów na poszczególne jednostki kalkulacyjne w proporcji wynikającej z przyjętego współczynnika (kalkulacja podziałowa współczynnikowa).
Kalkulacja doliczeniowa dotyczy obliczania kosztów danego nośnika (przedmiotu) drogą doliczania poszczególnych pozycji kosztów bezpośrednich na podstawie rzeczywistych dokumentów. Natomiast koszty pośrednie (np. koszty wydziałowe, administracyjne itp.) dolicza się według umownych kluczy kalkulacyjnych.
[J. Penc]

Zobacz również: koszty , koszty produkcji , rachunek ekonomiczny , rachunek kosztów , rachunkowość


« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
jakość życia - Poczucie dobrego życia dzięki właściwemu stylowi życia i zadowoleniu z pracy, oceniana na podstawie wskaźników ekonomicznych i socjalnych...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. abandon /zrzeczenie się/
4. DAGMAR
5. Akceleracja

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch